X
تبلیغات
دانستنی های داروخانه
وبلاگی برای تبادل تجربیات داروسازان در داروخانه ها
لطفاً فقط یک بار به pdaneshgar@yahoo.com با عنوان weblog ایمیل بزنید تا آخرین پست ها به صورت متناوب برای شما ارسال گردد. (برای شما ایمیل ثبت نام ارسال خواهد شد. در صورت بروز هرگونه مشکل و عدم دریافت ایمیل ها لطفاَ با ما در ارتباط باشید.)

لطفاَ جهت نمایش پست بر روی موضوع مورد نظر کلیک نمایید.

سناریوی منم بازی ... (۴)

پرسش ۲

سناریوی منم بازی ...! (۳)

گل بانو تامسولوسین می خورد!

MedWatch (نظارت بر داروها بعد از ورود به بازار)

یاسمینورولاکتون 25!

سناریوی منم بازی ... (۲)

پرسش ۱

سناریوی منم بازی ...!

مصرف چند باره لیندان و تشنج

چشمانی رنگی، زلاتان ابراهیمویچ و دیگر هیچ ...! 

تحملی گران ...!

محلول بخور اکالیپتوس خوردم، چه کار کنم؟!

ترازوسین، اثر دوس اول و یک تراژدی!

آهن در شربت های مولتی ویتامین

تداخل درجه 1 وارفارین با یه چیزی!!!

حذف CFC

من که افسرده نبودم!

حالا یه چیزی بدین!

ترامادول یعنی ...

مصرف همزمان دو یا چند داروی ضد التهاب غیر استروئیدی!

داروی درد بی درمان!

افسانه Avène (محصولات آرایشی و بهداشتی Avène)

مترونیدازول - الکل - شبه دی سولفیرام - پس مال این بود!

اگه این، اون بود! اون طفلکی، شاید دیگه نبود!

تفاوت غول چراغ جادو و تب مدیترانه ای!

شباهت ریشه گیاه جین سینگ و من!

قرص های جویدنی دایمتیکون و دندان های مصنوعی!!!

تا کی باید داکسی بخورم آخه؟

Cold Stop حد اکثر 8 قرص در روز

فارمنتین بی دی موزی!!!

Expectorant Codeine ≠ Expectorant + Codeine

 

+ نوشته شده در  88/05/03ساعت 0:5  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

   

شاید شما همکار عزیز استفاده از این داروی موضعی رو به کسی پیشنهاد نموده باشین! 

   این دارو در درمان (eczema)اAtopic dermatitis استفاده میشود.

This drug linked to skin cancer and lymphoma!

   گزیده ای از پیشنهادات FDA برای مصرف این دارو:

   فقط به عنوان خط دوم درمان و به طور کوتاه مدت در بیمارانی که درمان های دیگر برایشان غیر قابل تحمل است و یا به آنها پاسخ نداده اند، استفاده شود.

 

   بی ضرر بودن این دارو برای استفاده های طولانی مدت به اثبات نرسیده است!

 

   در کودکان کمتر از ۲ سال استفاده نشود! 

 

   در کودکان و بزرگسالانی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، مصرف نشود.

 

   مقدار کمی از دارو برای کنترل علائم بیماران استفاده شود. در حیوانات با افزایش دوس دارو احتمال بروز سرطان بیشتر شده است.

   FDA is adding a black box warning to the health professional label for this product.

   A "black box" warning is the FDA's strongest warning.

   به نظر شما این فراورده موضعی چه دارویی است؟!

   در صورت تمایل به آگاهی از پاسخ صحیح و مراجع، لطفاً پاسخ خود را با عنوان pasokh 2 به pdaneshgar@yahoo.comا، e-mail بزنید. نام داروی مورد نظر به همراه مراجع برای شما فرستاده (reply) میشود!

   از ۱۴ همکار عزیزی (از مجموع ۱۰۳) که لطف نمودند و پاسخ دادند ممنونیم.

    

      

Pimecrolimus cream & Tacrolimus ointment
 
مراجع:
 
http://www.fda.gov/cder/drug/InfoSheets/HCP/elidelHCP.htm

http://www.fda.gov/bbs/topics/news/2006/NEW01299.html

http://www.fda.gov/cder/drug/infopage/elidel/default.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Pimecrolimus
 
+ نوشته شده در  88/02/17ساعت 21:44  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

   آیا میتوانید حدس بزنید که مورد ۵ در این نسخه چه دارویی است؟

   در صورت تمایل به آگاهی از پاسخ صحیح، لطفاً پاسخ خود را با عنوان pasokh 1 به pdaneshgar@yahoo.comا، e-mail بزنید. نام داروی مورد نظر برای شما فرستاده (reply) میشود!

   در ایام نوروز پارسال در یکی از بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران مردی (پسر بیمار) با این نسخه مراجعه نمود.

   تکنسین عزیز رفته بود ناهار و قیمت زن عزیز که انصافاً بسیار حرفه ای بود نسخه را پیچید. تکنسین عزیز پس از صرف ناهار اتفاقی نسخه رو دید و گفت: دکتر آملودیپین قیمت خورده! همینو رد کردین؟! بنده هم گفتم بله پس میخواستی گل کلم رد کنم (تو دلم گفتم)؟!

   ایشان گفتند که آمیودارونه! و من اوایل کارم اشتباه میکردم ولی الان دیگه دست خط رو میشناسم! خلاصه به اتفاق رفتیم بخش! دیدم دارن مرد سالمند (بیمار!) رو روی صندلی چرخ دار میبرن. پسرش (مراجعه کننده!) منو شناخت و گفت: دکتر چیزی شده؟! گفتم صبر کن لطفاً. 

   در پرونده بیمار بسیار واضح و آشکار نوشته شده بود آمیودارون ۲۰۰ میلی گرم!!! عجب ...! دارو تعویض شد. بعداً با همون دست خط طرز نوشتن آملودیپین رو هم دیدیم! که در ادامه مشاهده میفرمایید.

یعنی واقعاً یک ۵ یا ۲۰۰ نوشتن (ذکر واحد دارو) اینقدر سخته؟!

رمز گشایی!: حرف ال رو در داروی دوم و سوم بینید لطفاً. حالا حرف آی رو در سیپروفلوکساسین ببینید که پزشک محترم عادت دارن که نقطه آی رو میچسبونن به حرف بعدی!

   نتایج نظرات: ۱۱ نفر: آملودیپین۴ نفر: آمیودارون

+ نوشته شده در  87/12/15ساعت 6:12  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

 

   یادمه اولین بار نام قطره چشمی Xalatan رو از روی نام Zlatan Ibrahimovich مهاجم معروف تیم فوتبال اینتر یاد گرفتم!

   Xalatan (با نام ژنریک Latanoprost) چیه؟!

   يک آنالوگ پروستاگلاندين F2 آلفا و يکی از درمان های گلوکومه. این دارو خروج مایع از داخل چشم را افزایش داده و فشار داخل چشم رو در بیماران مبتلا به گلوکوم کاهش میده. تیرگی عنبیه، تیره‌شدن دائمی مژه‌ها و ضخیم‌شدن مژه‌ها از عوارض این دارو است (که قرار نیست حتماْ اتفاق بیفته!). در حال حاضر کاربرد لاتانوپروست فقط برای گلوکوم مورد بررسی و تأیید قرارگرفته.

   مژه هارو تو فر دادی؟!

   اخیراً استفاده از آنالوگ‌های پروستاگلاندین‌ در درمان طبی کم پشتی مژه‌ها مورد توجه قرارگرفته. معروف‌ترین این داروها لاتانوپروسته. متخصصان چشم متوجه شده‌اند که این دارو موجب تحریک رشد مژه‌ها و تیره شدن رنگ آنها میشه بدون اینکه مژه‌ی جدیدی بروید. (حالا نرین داروخانه بگیرینا! (تحویل دارو، با نسخه است!) میاین مژه رو درست کنین میزنین چشم رو کور میکنین! از ما که گفتن!)

   چجوری؟! اینجوری؟!

   لاتانوپروست با افزايش رنگدانه قهوه ای در ملانوسيت های عنبيه ممكنه تدريجاْ رنگ چشم رو تغيير بده! به عبارت دیگه ممكنه باعث تغيير رنگ چشم (بيشتر در كسانيكه عنبيه كمرنگ دارن)، بلند شدن مژه‌ها و تغيير رنگ اطراف پلک بشه.

   Latanoprost eye drops may produce a gradual increase in the amount of brown pigment in the iris, due to increased melanin content of melanocytes. This change in eye colour is most evident in patients with mixed colour irises, and may be permanent in some patients. Darkening, thickening, and lengthening of eye lashes may occur and darkening of the palpebral skin has been reported rarely. (Reference: Martindale 35)

مرجع فارسی(۱): لطفاَ اینجارو کلیک بفرمایید.       مرجع فارسی(۲): لطفاَ اینجارو کلیک بفرمایید.

   و اما در مورد محصولی جدید در این زمینه:

   LATISSE™ (bimatoprost ophthalmic solution) 0.03%, approved by the U.S. Food and Drug Administration (FDA) in 2008, is a novel treatment for hypotrichosis of the eyelashes.

مرجع انگلیسی (ادامه مطلب!): لطفاَ اینجارو کلیک بفرمایید.

   با سپاس فراوان از همکار بسیار محترم و فرزانه، سرکار خانم دکتر اکرم صالح زاده.

+ نوشته شده در  87/11/18ساعت 21:34  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

  

   ۷ صبح رسیدم داروخانه و هنوز خشک نشده بودم! که یکی از تکنسین های محترم پرسید "دکتر ترازوسین رو واسه چی میدن؟!" ... خلاصه ... پزشک یورولوژیست محترمی برای یکی از آشناهای تکنسین محترم (مردی با سن بالا) برای اولین بار ترازوسین ۵ میلی گرم تجویز کرده بودن! و گفته بودن که قرصت رو شب بخور. این بنده خدا هم شب قرصش رو میخوره و یک ساعت بعد که میوش هم میخوره با کارد میوه خوری بلند میشه و میره آشپزخانه که سرش گیج میره و زمین میخوره و دست و پیشانیش با چاقو ... خلاصه ... اورژانس و بخیه و ...

   من به خودم اجازه دخالت در کار پزشک محترم رو نمیدم و فقط در مورد "دوس شروع" به این نکته اشاره میکنم که برای ترازوسین، یک میلی گرم در زمان خوابه.

 To avoid the risk of collapse which may occur in some patients after the first dose the initial dose for both hypertension and benign prostatic hyperplasia is 1 mg of terazosin at bedtime. (Martindale 35)

   اما آیا پزشک داروساز محترم زحمت توصیه به بیمار رو به خودشون دادن؟! اگه چاقو خدای نکرده به چشم ... بگذریم! ...پرودگارا ...

   شایع ترین عارضه داروهای مهار کننده آلفا یک محیطی "اثر دوس اول" بوده که به شکل هایپوتنشن وضعیتی و سرگیجه ظاهر میشود. (کتاب داروشناسی نسخه های رایج - تالیف: دکتر خلیلی - دکتر دشتی - دکتر جوادی - صفحه ۳۹) پس مصرف کننده نباید تغییر وضعیت ناگهانی بده.

   این دارو میتواند در اولین مصرف موجب افت شدید فشار خون (به ویژه هنگام برخواستن) و سنکوپ شود. بهتر است دارو از مقادیر کم شروع شود. - سالمندان به عوارض جانبی دارو حساس ترند. - به بیمار توصیه کنید تا اولین دوس دارو را شب و پیش از خواب مصرف کند. - به بیمار گوشزد کنید تا از انجام فعالیت های پر خطر که نیازمند هوشیاری کامل هستند، در ۱۲ ساعت اول پس از اولین دوس و هنگام افزایش مقدار دارو و یا پس از قطع و مصرف دوباره دارو خود داری کنند. - بیماران باید هنگام برخاستن، به آرامی و به تدریج بلند شوند تا از بروز سرگیجه، سبک سری یا احساس تپش قلب جلوگیری شود. (ایران فارما - ویراست دوم - صفحه ۷۳۱)

   جالبه اگه بدونیم علاوه بر داروهای پرازوسین و ترازوسین، داروی بروموکریپتین هم (به علت اثرات مهار کنندگی آلفا) دارای "اثر دوس اول" (first dose phenomenon) بوده! و میتواند باعث افت فشار خون وضعیتی شود! (کتاب داروشناسی نسخه های رایج - صفحه ۲۷۱)

+ نوشته شده در  87/11/07ساعت 22:49  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

 

   وارفارین با کدامیک تداخل درجه ۱ دارد؟

   ۱) ویتامین E ا        ۲) سفازولین               ۳) ایبوپروفن                  ۴) ترازودون

   با گزینه ۱ تداخل درجه ۱ و با گزینه های ۲، ۳ و ۴ تداخل درجه ۲ دارد!

   ویتامین E می تواند با فاکتورهای لخته کننده وابسته به ویتامین K تداخل ایجاد نماید و به این ترتیب بر اثرات داروهای ضد انعقاد خوراکی بیفزاید.

   از اونجایی که خیلی ها ویتامین E رو آدم حساب نمیکنن!!! بد نیست که مد نظر داشته باشیم. حالا با چه دوسی این تداخل ممکنه اتفاق بیفته رو از مرجع (کمی پایین تر در این نزدیکی!) بیابید ولی کلاً عدد ۴۰۰ عدد زیباییست در نوع خودش چه برسه به خودش! مرجع: (کتاب مهمترین تداخل های دارویی نوشته دیوید تاترو - ترجمه مهتا سامی زاده - صفحه 63)

اکیداً پیشنهاد میشود اینجا را کلیک نمایید! (برای مشاهده صفحه 63 این کتاب)

+ نوشته شده در  87/11/07ساعت 8:34  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

     Tolmetin weblog       

   بیشتر در نسخ دندان پزشکان محترم (به دلیل درد شدید مراجعه کنندگان!) و آنهم به ندرت! شاهد تجویز همزمان دو یا چند داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) بودم. به دنبال دلیلی گشتم ولی ... به نظر می رسه که مصرف همزمان این داروها، هیچ مزیتی نداشته و اثر داروها تجمعی نیست! و فقط معادل قدرت داروی با قدرت اثر بیشتر میباشد. علاوه بر این، عوارض جانبی شدیدی (کلیوی، گوارشی و ...) هم بر مصرف کننده تحمیل میکنه. ... البته باید در نظر داشت که در مواردی، پزشک محترم داروی ضعیف تری تجویز میکنه و در صورت لزوم از داروی قوی تر (و شاید با شکل دارویی متفاوت) به عنوان جایگزین استفاده میکنه. به عنوان مثال آیبوپروفن روزی ۳ بار به صورت خوراکی مصرف میشه و اگر درد مصرف کننده شدید بود، یک دوس (تلفظ صحیح Dose در حالت غیر فعلی!) از آیبوپروفن را قطع و از شیاف دیکلوفناک استفاده میکنه و پس از آن مجدداْ آیبوپروفن مصرف میشه. (مرجعی به جز یکی از رزیدنت های محترم فارماکوتراپی ندارم!)

   در صورت مصرف همزمان چند NSAID نه تنها هیچ گونه افزایشی در کارایی آنها دیده نمی شود بلکه شدت عوارض جانبی آنها و از جمله زخم گوارشی افزایش می یابد، بنابراین بهتر است از استفاده همزمان چند NSAID خودداری شود. علاوه بر این به علت شباهتهای موجود در ویژگیهای توزیع، متابولیسم و حذف این داروها احتمال ایجاد تداخلات فارماکوکینتیکی در مصرف همزمان چند NSAID وجود دارد. مرجع: (http://sid.ir/Fa/VEWSSID/J_pdf/5241382F101.pdf)

   Use of more than one NSAID together (including aspirin) should be avoided because of the increased risk of adverse effects. (reference: Martindale 35) ... Taking two or more of the nonsteroidal anti-inflammatory drugs together on a regular basis may increase the chance of unwanted effects. The risk will depend on how much of each medicine you take every day, and on how long you take the medicines together. (Reference: Click here please!)

   اینم یک تحقیق از پژوهشگران دانشگاه بوفالو در مورد مصرف همزمان اسپرین با آیبوپروفن:

   Researchers at the University at Buffalo ... The analyses showed that this ibuprofen - aspirin combination may not be advisable as ibuprofen was found to have the potential to destroy aspirin's positive effect on stroke risk. Ibuprofen may be doing so by undermining aspirin's ability to act as an anti-platelet agent. (Reference: Click here please!)

+ نوشته شده در  87/10/14ساعت 10:24  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

  

   پماد کاپسیان، کرم کپکس و ... (با ماده مؤثره capsaicin = موجود در فلفل قرمز) ضد دردهای خیلی خوبی هستن!

   حتماْ میدونیم که کاپسایسین جزیی است که تندی رو به فلفل می‌بخشه.

   فقط یک خواهش! لطفاً هنگام تحویل دارو بفرمایید پس از مصرف نمودن مقدار بسیار اندکی (سر سوزن!) از پماد در زیر ناحیه ساعد نزدیک مچ دست (پس از گذشت ۱۲ تا ۲۴ ساعت) و حصول اطمینان ازعدم حساسیت (بروشور کرم کپکس رو بخونین لطفاً!)، اندازه یک نخود (یا چیزی شبیه آن!) استفاده بشه!

   چون اولش معلوم نمی شه (کمی طول میکشه تا دارو اثر کنه!) و آدمم درد داره خوب! هی میخواد از پماد زیاد بماله (و تو دلش هم به بی کیفیت بودن داروهای ایرانی ناسزا بگه و ...).

   ولی بعد از گذشتن چندین دقیقه، چنان سوزشی ایجاد می کنه که آدم درد خودش هم یادش می ره! چه برسه به خودش!!!

   و این نام ایران است که می درخشد!

   مکانیسمش هم که حتماً یادمونه! (http://goldaru-co.com/framework.jsp?SID=37)

   ویکیپدیای عزیز هم که مثل همیشه آخرشه! (http://en.wikipedia.org/wiki/Capsaicin)

+ نوشته شده در  87/10/06ساعت 22:47  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

     

  این داستان از زمان حاکم منطقه Avène شروع گردید.

  هنگامی که در زمستان سرد، اسب بیمار خود را از اسطبل بیرون کرده تا ‏بیماری پوستی او به اسبهای دیگر سرایت نکند، اسب به غاری پناه برد و چند شبانه روز در سرما، در آنجا زیست و از آب چشمه Avène نوشید و برای جلوگیری از سرما به درون آب پناه برد.

  بعد از چند ‏هفته اسب به خانه خود برگشت وهمگان انگشت حیرت به دهان گرفتند. بیماری اسب کاملاً خوب شده بود و آثاری ازضایعات پوستی روی بدن او نبود.

  شهرت Avène اولین بارتوسط درماتولوژیست معروف فرانسوی Jean-Louis Alibert، کسی که آب Avène را آب پوست توصیف کرد مطرح گردید.

   ‏آب Avène دارای املاح کم ولی نایاب می باشد. مواد مغذی آن شامل هارمونی کاملی از مواد آنیونی وکاتیونی بوده که نتیجه ۴۰ ‏سال طغیان بین سنگ ها و لایه های زمین می باشد. 

 http://www.aveneusa.com/history   &    http://www.avene.com.au/history.aspx

+ نوشته شده در  87/09/19ساعت 3:49  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

 

   در مورد داروی مترونیدازول (که خیلی هم در نسخ دندان پزشکان محترم و متخصصین زنان، زایمان و نازایی محترم دیده می شه) تصمیم گرفته بودم که علاوه بر اشاره نمودن به عوارض جانبی شایع این دارو ... برای مراجعه کنندگان غیر مسلمان به تداخلش با الکل اشاره کنم.

   مترونیدازول می تواند موجب مهار الکل دهیدروژناز یا سایر آنزیم های اکسید کننده الکل شود. مصرف همزمان الکل و مترونیدازول می تواند باعث بروز واکنش شبه دی سولفیرام شامل برافروختگی، سر درد، حالت تهوع، استفراغ، دل درد و تعریق زیاد شود. حتی در صورتی که فرد از مترونیدازول داخل مهبلی نیز استفاده کند، می تواند در صورت مصرف الکل دچار عارضه های گفته شده شود. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که مترونیدازول به هر شکلی دریافت می کنند در طی مدت درمان از مصرف الکل پرهیز کنند. (ایران فارما - ویراست دوم - ص ۵۱۱)

   نتیجه غیر قابل باور بود! عده ای تعجب می کردند، عده ای تشکر! و بعضی ها هم می گفتند: ااااا پس مال این بود!!!

+ نوشته شده در  87/09/15ساعت 14:30  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

Image

   در هنگام تحویل دارو به مراجعه کننده به داروخانه که در نسخه ایشان ساسپنشن اریترومایسین (۲۰۰میلی گرم در 5 میلی لیتر) موجود بود، به دلیل این که این دارو می تواند باعث افزایش غلظت خونی بعضی از داروهایی که به طور همزمان مصرف می شوند، شود از مراجعه کننده پرسیدم: خانم محترم فرزندتون غیر از این دارو، دارو یا داروهای دیگه ای هم مصرف می کنه؟ مثل دارو های قلبی یا اعصاب؟ ... مراجعه کننده: چرا آقای دکتر، بچه من صرع داره!!! من با تعجب پرسیدم: به پزشک گفتین؟! مراجعه کننده: نه، چیزی نپرسیدن! ... پس از بررسی متوجه شدم که داروی پریمیدون مصرف می شه! ... حالا اگه مثلاً کاربامازپین، سدیم والپروات، دیگوکسین یا تئوفیلین مصرف می شد به نظر شما چه اتفاقی می افتاد؟!

    نتیجه اخلاقی: زیر باران باید رفت! و از مردمان شهر، اندکی پرسش باید نمود!

+ نوشته شده در  87/09/09ساعت 0:58  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

پیرو پرسش مراجعه کننده به داروخانه (مرد جوان نگران! با نسخه ای حاوی داروی کلشی سین) در مورد موارد استفاده قرص کلشی سین ۱ میلی گرمی (که همه مورد مصرف معروفشو می دونیم)، در توضیحاتم به تب مدیترانه ای اشاره کردم (مثلاْ می خواستم بگم که علاوه بر کاربرد معروفش، موارد مصرف دیگه ای هم داره و حالا نگران نباش٬ شما که تب مدیترانه ای نگرفتی!) و در کمال ناباوری! به من گفت که آره آره آقای دکتر! خودشه! پزشکم گفت که از هر ۵ ملیون نفر یکی می گیره! اینم شانس منه دیگه ...!

 

نتیجه اخلاقی اول: یکی (تب مدیترانه ای!) هست و اون یکی (آقا غوله!) نیست!

 نتیجه اخلاقی دوم: با توجه به نتیجه اخلاقی اول! اندکی صبر باید آدمی را! 

هیچ چیزی غیر ممکن نیست! 

 

+ نوشته شده در  87/02/13ساعت 23:48  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

گیاه جین سینگ (استفاده شده در Geriatric Pharmaton ٬ جین سین (تولید گل دارو) و ...) رو همه می شناسیم !

یه نگاه به شکلش بندازین لطفاْ !

ریشه این گیاه با نام جین - چن (jin-chen) به معنای آدم نما (شبیه آدم) بوده و وجه تسمیه آن به علت شباهت خاص شکل ظاهری آن با هیأت یک انسان است !

نتیجه اخلاقی: من و جین - چن آدم نیستیم ! فقط شبیه آدمیم !!!

+ نوشته شده در  87/01/28ساعت 1:0  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

   در پی پافشاری مراجعه کننده به داروخانه به خرید قرص جویدنی دایمتیکون (تولید شرکت داروسازی سبحان)، ایشان فرمودند که قرص های دایمتیکون سبحان، زیر دندان های مصنوعی، نرم تر هستند !!!

 

+ نوشته شده در  87/01/16ساعت 23:25  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

   (مردی جوان، مراجعه کننده به داروخانه) ... به خاطر آکنه روزی یک کپسول داکسی سایکلین ۱۰۰ میلی گرمی می خورم. الان حدود ۶ ماه شده. تا کی می تونم بخورم؟ عوارضش چیه؟ ... (پاسخ)... مهمترین عارضه ممکنه عارضه گوارشی باشه. در مورد طول دوره درمان هم همون طوری که در کتاب مارتین نوشته، ممکنه تا یشتر از 2 سال هم باشه.

 

Moderate acne is best treated with oral antibacterials...All oral antibacterials have to be used for at least 3 months; the maximal response is thought to occur after 3 to 6 months, although in some cases treatment for 2 or more years may be necessary...

 

+ نوشته شده در  87/01/12ساعت 4:21  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

Image

آیا قرص سرما خوردگی بزرگسال را می توان هر ۴ ساعت ۲عدد دستور زد ؟  

به تازگی قرص Cold Stop توسط داروسازی لقمان وارد بازار شده که حد اکثر می توان ۸ قرص در روز (هر ۶ ساعت ۲عدد)  استفاده کرد.

       Cold Stop: Acetaminophen 500 mg - Pseudoephedrine 30 mg - Diphenhydramine 25 mg  

 Maximum Daily Dose: Acetaminophen 4 g - Pseudoephedrine 240 mg - Diphenhydramine 300mg

+ نوشته شده در  86/11/08ساعت 2:21  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

(در داروخانه هنگام تحویل نسخه) ... خانم محترم لطفاً ساسپنشن فارمنتین بی دی رو وقتی درست کردین همون طوری که روشم با قرمز نوشته، در قسمت پایین در یخچال نگاهداری کنید اگه بیرون بگذارید ممکنه خراب شه و زرد رنگ بشه...(مراجعه کننده): آره بلدم آقای دکتر ولی 6 سال پیش بلد نبودم و بیرون گذاشتم و رنگش زرد شد بردم داروخانه بهم گفتن اشکال نداره این موزیشه !!!

 

+ نوشته شده در  86/11/08ساعت 1:55  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  | 

 

Expectorant: Guaifenesin 100 mg - Pseudoephedrine 30 mg - Chlorphenamine 2 mg  

 

   Expectorant Codeine: Guaifenesin 100 mg - Pseudoephedrine 30 mg - Codeine 10 mg

 

+ نوشته شده در  86/11/04ساعت 13:45  توسط پیمان دانشگر (داروساز) (9894 516 0912)  |