وبلاگی برای تبادل تجربیات داروسازان در داروخانه ها

 

سوال : آیا می توان برای اطمینان از ریشه کنی انگل شپش، چند بار و یا بمدت طولانی از شامپوی لیندان استفاده کرد ؟

  شامپوی لیندان (Kwell) برای این منظور انتخاب اول نیست و استفاده از آن یکبار و ۴ دقیقه بر روی پوست سر بوده و استفاده چند باره و یا طولانی تر از آن به دلیل افزایش احتمال بروز عوارض نورولوژیک توصیه نمی شود.

این دارو در کودکان، زنان باردار و شیرده، افراد با مشکلات پوستی، وزن کمتر از kgا۵۰ و نیز سابقه صرع توصیه نمی شود. منبع: مارتیندل-35

 سمیت با آن که در صورت باقی ماندن بیش از زمان توصیه شده (حداکثر ۱۰ دقیقه برای کودک و بزرگسال) بر روی پوست اتفاق می افتد، شامل: لرزش، مشکلات تکلم، بی خوابی، تشنج میباشد. منبع: applied therapeutics-8

 البته زمان باقی ماندن محلول لیندان در درمان گال بر روی پوست ۸-۶ ساعت است و قبل از آن یک ترکیب کراتولیتیک مثل اسید سالیسیلیک ۶ ٪ بکار برده می شود. منبع: هریسون-17

یه سوال۱ جالب: بچه دو ساله ای مبتلا به شپش سر شده; شامپو لیندان بزنم یا شامپو پرمترن ؟

یه سوال۲ دیگه: آیا هیچ داروی خوراکی در درمان گال وجود داره ؟

جوابها را بعد از یک روز (جهت تحریک حس همکاری دوستان) در نظرها مشاهده بفرمایید.

+ نوشته شده در  87/11/25ساعت 0:47  توسط مارال سبحانی (داروساز)  | 

 مادران در مراجعه به داروخانه برای تهیه انواع شربتهای مولتی ویتامین برای فرزند خود تمایل زیادی به ایجاد تنوع در محصول مورد نظر دارند .

 با توجه به اختلاف در محتوای آهن هر کدام از این محصولات ؛ دقت در میزان این المنت در فراورده ها ضروری به نظر می رسد .

 برای مثال شربت مولتی سانستول ، Kiddi Pharmaton و همچنین شربت مولتی ویتامین وطنی ، فاقد آهن می باشند . این در حالی است که سایر محصولات شامل مقادیر متفاوتی از آهن هستند .    ( مقدار آهن در ۵ میلی لیتر ) :

1 : Tonic Minadex =  12 mg as ammonium citrate

2 : Kiddicare =  7 mg elemental ( 60 mg as gluconate )

3 : Sandrous = 8 mg as gluconate

4 : Ferroglobin = 10 mg

5 : Ferrobin = 7 mg

6 : MIM Orange = 9 mg

   و یک سوال ؛ بنظر شما آهن در کدام فراورده زیر بیشتر موجود است ؟

   الف :  مولتی ویتامین تراپیوتیک               ب : مولتی ویتامین مینرال

   ج : هردو به یک اندازه                             د : هیچکدام آهن ندارند !

   جواب در نظر ها موجود خواهد بود .         منبع : بروشور دارویی اقلام ذکر شده - ایران فارما .

+ نوشته شده در  87/11/07ساعت 9:35  توسط مارال سبحانی (داروساز)  | 

 

 بر اساس برنامه FDA برای حذف پروپلانت کلرو فلورو کربن (CFC) از فراورده های استنشاقی بدلیل اثر مخرب اونها بر محیط زیست؛ سازندگان دارو موظف هستند که تا سال 2010 پروپلانت هیدرو فلورو آلکان (HFA) را بصورت جایگزین مورد استفاده قرار بدهند. (مرجع: اینجا رو کلیک بفرمایید)

 Qvar (اسپری دهانی بکلومتازون دی پروپیونات - ساخت کشور انگلستان) یکی از این نوع فراورده های زیست دوست است که حاوی پروپلانت از نوع HFA می باشد.  

 نکته جالب توجه، اختلاف واضح در میزان اثر بخشی این دارو در مقایسه با سایر فراورده های حاوی پروپلانت قدیمی (CFC) است.

 برای اثر بخشی مشابه؛ نصف دوز از این فراورده در مقایسه با یک دوز از سایر فراورده های بکلومتازون دی پروپیونات کافی می باشد.

 این در حالی است که این نیاز به تغییر دوز بدنبال تغییر پروپلانت در مورد سایر فراورده ها از جمله سالبوتامول مشاهده نمی شود. (مرجع: اینجا رو کلیک بفرمایید)

+ نوشته شده در  87/11/03ساعت 20:37  توسط مارال سبحانی (داروساز)  | 

 

 

نسخه متخصص محترم پوست حاوی  ۲۵ میلی گرم Doneurin ا(Doxepin) می باشد.

  قبل از اطلاع رسانی به بیمار در خصوص مربوط بودن دارو به بیماری افسردگی (با توجه به قرار داشتن این دارو در دسته داروهای ضد افسردگی (TCA))، توجه به این نکته ضروری است که این دارو دارای اثرات آنتی هیستامینیک قوی می باشد و می تواند تسکین دهنده خارشهای حساسیتی ناشی از مشکلات پوستی (ِdermatitis) باشد. (مارتیندل 35)

و اما از این دارو بخاطر اثرات ضد خارشی دارو، کرم جلدی هم تهیه کردن که به اسمهای تجاری Zonalon و Xepin در بازار دارویی دنیا به فروش می رسه، این کرم ها حاوی دوکسپین هیدروکلراید 5 % هستند.

TCA have a wide range of  pharmacological activity and some members have notable anti histaminic actions. Doxepin has histamine H1- and H2-antagonist activity and is used topically in a cream containing 5% of the hydrochloride for the short-term (up to 8 days) relief of moderate pruritus associated with various types of dermatitis (Martindale 35).

+ نوشته شده در  87/11/01ساعت 20:2  توسط مارال سبحانی (داروساز)  | 

    

مراجعه کننده خانم ۳۰ ساله، درخواست یه ورق ارگوتامین سی دارد ... موجودی ارگوتامین سی داروخانه صفر عدد می باشد! مراجعه کننده از متصدی باجه درخواست قرص ضد میگرن دیگری می نماید ... قرص Imigrane (سوماتریپتان) از طرف متصدی پیشنهاد می شود.

نکته قابل توجه: برای مصرف سوماتریپتان و سایر آگونیستهای سرتونین مشابه، گذشت حداقل ۲۴ ساعت از مصرف ترکیبات ارگوتامین دار توصیه می شود.

پس سوال درمورد زمان مصرف آخرین قرص ارگوتامین سی لازم می باشد. (مارتیندل 34) 

A delay is advised before starting a serotonin agonist in patients who have been recieving ergotamine. sumatriptan, should not be given until at least 24 hours after stopping the use of  preprations containing ergotamine (martindale 34 ).

+ نوشته شده در  87/11/01ساعت 18:53  توسط مارال سبحانی (داروساز)  |